Transporto įmonėms grąžinta milijonai užsienyje sumokėtų mokesčių: šiemet gali būti daugiau, nei pernai
Lietuvos transporto ir logistikos įmonės kasmet susigrąžina milijonus užsienio valstybėse sumokėto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) bei akcizo mokesčio už kurą, o susigrąžintų mokesčių kiekis auga. „Linavos“ mokymo centras skaičiuoja, kad vien per devynis 2023 metų mėnesius daugiau nei 100 įmonių buvo padėta susigrąžinti 1,5 mln. eurų užsienio valstybėse sumokėto pridėtinės vertės mokesčio ir 200 tūkst. eurų akcizo mokesčio už dyzelinį kurą.
„Linavos“ mokymo centras prognozuoja, kad šiemet susigrąžinto PVM ir akcizo mokesčio skaičiai gali būti didesni arba bent jau identiški tiems, kurie buvo 2022 metais.
Pernai „Linavos“ mokymo centras 142 šalies transporto įmonėms padėjo susigrąžinti 2,2 mln. eurų užsienio valstybėse sumokėto pridėtinės vertės mokesčio ir 261 tūkst. eurų sumokėto akcizo mokesčio už dyzelinį kurą.
Kaip pastebi „Linavos“ mokymo centro direktorė Nijolė Badikonienė, akcizo ir PVM mokesčių susigrąžinimas tarp Lietuvos įmonių populiarus jau daugelį metų.
Tačiau, pasak jos, vis dar nemažai šalies transporto ir logistikos atstovų mokesčių susigrąžinimo neįgyvendina. Jos mokesčių susigrąžinimo klausimą traktuoja, kaip per dideles laiko sąnaudas, kadangi kiekviena užsienio šalis, kuri grąžina akcizo mokestį, taiko skirtingus reikalavimus susijusius su paraiškos formomis ir terminais.
„Savarankiškas prašymas dėl PVM grąžinimo reikalauja ne tik laiko ir pinigų, bet ir susijęs su klaidų rizika. Dauguma problemų yra susijusios su neteisingos informacijos pateikimu, o tai gali žymiai pailginti PVM grąžinimo terminus, o kraštutiniais atvejais įmonė net gali prarasti teisę į grąžinimą.
Tad nežinodami, kad Lietuvoje yra specialistų, kurie gali padėti šiais klausimais, kai kurių įmonių atstovai į užsienio valstybėse sumokėtų PVM ir akcizo mokesčių susigrąžinimą paprasčiausiai numoja ranka“, – sako N. Badikonienė.
Ji siūlo atkreipti dėmesį į tai, kiek PVM ir akcizų susigrąžinimas turi naudos įmonių finansams.
„Akcizo tarifas už vieną litrą dyzelinio kuro Belgijoje šiuo metu yra 0,205 euro, o Prancūzijoje 0,157. Vadinasi, jei įmonė per vieną mėnesį pila apie 10 tūkst. litrų kuro, už ketvirtį gali susigrąžinti daugiau kaip 2 tūkst. ar 1,5 tūkst. eurų“, – pabrėžia N. Badikonienė.
Didelę naudą dėl užsienyje sumokėto PVM bei akcizo mokesčio už kurą susigrąžinimo, o ypač šiais, ekonomikai neramiais laikais akcentuoja ir pačios transporto įmonės. Pasak jų, tai padeda užtikrinti veiklos stabilumą.
Transporto įmonės UAB „Tranita” teigimu, ji kasmet susigrąžina maždaug 200 tūkst. eurų užsienio valstybėse sumokėtų PVM ir akcizo mokesčių.
„Mes nekeliame absoliučiai jokių klausimų, ar verta susigrąžinti PVM ir akcizo mokesčius, kuriuos sumokame užsienio valstybėse. Pažvelgus, kiek per metus galima susigrąžinti, akivaizdu, kad tai yra be galo svarbu siekiant užtikrinti įmonės stabilumą”, – teigia įmonės atstovai.
PVM transporto įmonės susigrąžina už išlaidas, susijusias su transporto priemonių aptarnavimu, Europos Sąjungos šalyse ir Norvegijoje, Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje.
Verta žinoti, kad transporto įmonės gali susigrąžinti PVM ne tik už kurą, bet ir už kelių mokesčius, transporto priemonių remontą, bei kelionės išlaidas, tokias kaip apgyvendinimo ar viešojo transporto mokesčiai. Šių mokesčių susigrąžinimas leidžia gerokai sumažinti verslo vykdymo išlaidas.
Pagrindinės šalys Lietuvos transporto įmonėms grąžinančios akcizo mokestį yra Prancūzija ir Belgija. Taip pat dalinį akcizo mokestį galima susigrąžinti už dyzelinį kurą pirktą tokiose šalyse kaip Italija, Kroatija, Slovėnija, Vengrija, Ispanija ir pan., jei buvo atliekami krovinių ar keleivių pervežimai.
Akcizo mokesčiai grąžinami, jei didžiausia leidžiama krovininės transporto priemonės masė yra didesnė kaip 7,5 tonos o taip pat, keleivių vežimo įmonėms, naudojančioms M2 arba M3 klasės transporto priemones.