Migracijos departamente – apie vairuotojų įdarbinimo problemas
„Linavos“ atstovai susitikime su Migracijos departamento vadove aptarė itin vežėjams aktualias vairuotojų įdarbinimo problemas. „Linavos“ prezidento Erlando Mikėno bei viceprezidentų Oleg Tarasov ir Arvido Pajuodžio susitikime su Migracijos departamento vadove Evelina Gudzinskaite diskutuota apie iššūkius, su kuriais kasdien susiduria transporto bendrovės, dirbančios tiek Rytuose, tiek Vakaruose.
Susitikime E.Gudzinskaitei pristatyta darbuotojų įdarbinimo problemos transporto įmonėse, kurios dažniau krovinius veža į Rytus, taip pat analizuoti pagrindiniai bendradarbiavimo su Migracijos departamentu klausimai įdarbinant vairuotojus darbui Vakarų Europoje.
„Linavos“ atstovai su Migracijos departamento darbuotojais taip pat aptarė siūlomas griežtesnes judėjimo galimybės Baltarusijos ir Rusijos piliečiams (Seime sugriežtinimas paliktas tik Rusijos piliečiams).
Susitikime dalyvavę vežėjai kėlė nemažai praktinių klausimų, pvz., kodėl taip smarkiai skiriasi leidimų gyventi gavimo terminai. Naujas leidimas išduodamas per 14 dienų, esamo leidimo pratęsimas (gali būti ir pasikeitus darbdaviui) užtrunka iki 4 mėnesių. Susitikime aptarta tai, kad šiuose procesuose dalyvauja ir Valstybės saugumo departamentas, dėl to ne visuomet laikomasi nustatytų terminų.
Taip pat buvo aptartas klausimas dėl perspėjimų apie leidimo gyventi panaikinimą, jei vairuotojai negauna tarpininkavimo laiške nustatytos sumos. Vežėjai siūlė vairuotojų uždarbius vertinti valandiniu principu, kaip tai daroma Europoje, tuomet nesusipratimų nekyla.
Dar vienas vežėjams aktualus klausimas – itin griežtos priemonės dėl neteisingo darbo laiko apskaitos žiniaraščio. Pasitaikė atvejų, kai neteisingas darbo valandų skaičiavimas buvo prilygintas neteisėtam darbui. Migracijos departamento atstovai pateikė informaciją, jog mato šią problemą ir Vyriausybės yra prašoma sušvelninti tokias priemones. Taip pat pateikta informacija, kad į dabar svarstomą įstatymą yra įtraukta nuostata, jog leidimas gyventi nebus išduodamas po pakartotinio pažeidimo per metus.
Aptarta ir situacija dėl tarpininko laiškų. O. Tarasovas pateikė pavyzdį, kai turėjo sumokėti 50 eurų vien dėl to, kad rašto data buvo parašyta ne tokiu formatu ( vietoje „09.2023“ parašyta „09.23“). Migracijos departamento atstovai žadėjo išspręsti problemą, įtraukiant galimybę atlikti smulkius, neesminius pataisymus.
Migracijos departamento specialistai taip pat išklausė pastebėjimus dėl būtinybės užsieniečiams, pirmą kartą atvykusiems į Lietuvą ir siekiantiems gauti leidimą gyventi, gyventi vizų centruose. Taip pat aptartas klausimas dėl 95 kodo kurso klausytojų ir leidimo gyventi bei suinteresuotų asmenų aptarnavimo be eilės (pagaminto leidimo išdavimas tą pačią dieną).
Susitikimo dalyviai aptarė, situaciją, kad šiuo metu nėra tarpinstitucinių ryšių, todėl vežėjai priversti patys ieškoti sprendimų, kaip įvykdyti daugybę visų institucijų reikalavimų. Vežėjų atstovai išsakė lūkestį, kad verslo atstovams būtų teikiamos vieningos taisyklės, kurios atitiktų visų institucijų reikalavimus, nes šiuo metu susiduriama su paradoksalia situacija, kai vienos institucijos reikalavimai gali prieštarauti kitos institucijos reikalavimams.
„Turime konstatuoti, kad yra „pilkų zonų“, kai vežėjui neįmanoma padaryti taip, kad įtiktų visoms tarnyboms“, – sakė „Linavos” prezidentas Erlandas Mikėnas.
Aptarus situaciją su Migracijos specialistais, buvo nutarta artimiausiu metu organizuoti susitikimą su nauja Valstybės saugumo departamento vadovybe, siekiant sutrumpinti dokumentų gavimo laiką.
„Linavos“ prezidentas Erlandas Mikėnas pasidžiaugė šiltu priėmimu Migracijos departamente ir darbinga atmosfera.