LVK prezidentas A. Romanovskis: „Vežėjams šiemet reikės daugiau diskusijų su valdžios institucijomis”
Šalies verslą, tame tarpe ir transporto, atstovaujanti Lietuvos verslo konfederacija (LVK), tarp kurios narių yra ir Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava”, įsitikinusi, jog šiemet diskusijų svarba tarp valdžios institucijų bei transporto sektoriaus atstovų privalės būti didesnė. Kaip pastebi LVK, įvairiais skaičiavimais, transporto sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio šakų ir sudaro apie 7-11 proc. Lietuvos BVP, o valstybės biudžetas pildomas ne tik tiesiogiai, bet ir kuriant papildomo darbo transporto sektoriaus įmones aptarnaujantiems verslams. Tai reiškia, kad priimant sprendimus, kurie liečia transporto sektorių, tačiau su juo detaliai neišdiskutavus, valstybė rizikuoja prarasti milijonus siekiančias potencialias pajamas.
LVK prezidento Andriaus Romanovskio manymu, transporto sektoriui šiais metais kritiškai svarbi bus diskusija dėl darbo migracijos, ties kuria toliau aktyviai keliami klausimai.
„Praėjusių metų pabaigoje valdžios institucijos ir jų atstovai pranešė apie poreikį griežtinti darbo migraciją dėl pasikeitusios saugumo situacijos, buvo užsiminta apie skubius pokyčius. Na, o šių metų pradžioje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vėl siūlo pokyčius, liečiančius darbo migraciją ir inicijuojamos su tuo susijusios diskusijos.
Mūsų nuomone, jei valstybės institucijos mato problemą ir poreikį sugriežtinti migracijos procedūras, bendrų pasitarimų turi būti kuo daugiau. Jos turi apie tai kiek įmanoma daugiau kalbėtis su suinteresuotomis pusėmis bei visuomene. Tačiau tuo pačiu, pakeitimai negali važiuoti buldozeriu ir mes, kaip verslas, visada turime lūkestį, kad svarstant tokio pobūdžio pakeitimus, būsime girdimi”, – sako A. Romanovskis.
Pasak daugumą „Linavos” pozicijų diskusijose su valdžios institucijomis palaikančio LVK prezidento, ypač svarbu, kad diskusijose dėl darbo migracijos griežtinimo būtų išgirstas transporto sektorius, nes pastarasis pasižymi ypatinga specifika.
„ES ir taip fiksuojamas du šimtus tūkstančių viršijantis vairuotojų trūkumas, tad norintys dirbti trečiųjų šalių piliečiai tikrai ras darbo kitoje Šengeno erdvės šalyje ir vis tiek galės atvykti į Lietuvą laisvu nuo darbo laiku. Lietuvos transporto įmonėse įdarbinti trečiųjų šalių darbuotojai iš esmės taip pat nebūna Lietuvoje, darbo metu juda per visą Šengeno zoną.
Kiekvienas neatvežtas darbuotojas iš trečiųjų šalių gali būti įdarbintas pvz. Lenkijos ar Vengrijos transporto įmonėse, su kuriomis mūsiškiai konkuruoja”, – teigia A. Romanovskis bei pabrėžia, kad LVK, bendradarbiaudama su vežėjus atstovaujančia asociacija „Linava”, dės daug pastangų, kad transporto sektoriaus specifika būtų įvertinta teikiant ar svarstant įvairias migracijos griežtinimo priemones.
Kaip pastebi LVK prezidentas A. Romanovskis, diskusijų su transporto sektoriumi svarba šiemet bus itin didelė ir dėl Europos mastu kylančių reguliacinių iššūkių.
„Atkreipkime dėmesį, kad aktualių temų netrūksta ir Europinėje darbotvarkėje. Kaip pavyzdys, Europos Parlamentas neseniai pritarė minčiai ateityje įpareigoti didžiuosius vežėjus pirkti tam tikrą kiekį elektra ar vandeniliu varomų vilkikų. Tokiai iniciatyvai dar turės pritarti valstybės narės. Akivaizdu, kad tai bus aktualu ir Lietuvai”, – sako jis.