Logistikos ateitis: dirbtinis intelektas, robotika ir tvarumas

Dirbtinis intelektas, automatizavimas ir tvarumas tampa šiuolaikinės logistikos ramsčiais. Naujausioje „DHL Logistics Trend Radar 7.0“ ataskaitoje nurodomos pagrindinės tendencijos, kurios per artimiausią dešimtmetį pakeis šią pramonės šaką.

„DHL Logistics Trend Radar 7.0“ ataskaitoje daugiausia dėmesio skiriama svarbiausioms tendencijoms, kurios lems logistikos sektorių per ateinantį dešimtmetį. Naujausiame leidime iš viso nagrinėjama 40 pagrindinių tendencijų, kurios turės įtakos pasaulinei logistikai.

Dirbtinis intelektas ir tvarus vystymasis

Šių metų tyrime DHL analitikai ypač pabrėžia du pagrindinius klausimus: dirbtinį intelektą (DI) ir tvarumą.

„Pokyčiai logistikos srityje ir toliau spartėja. Be įdomių galimybių, kurias suteikia dirbtinis intelektas, skatinantis inovacijas ir veiksmingumą, tiekimo grandinių tvarumas ir atsparumas ateityje išliks strateginiais mūsų klientų prioritetais“, – sako DHL viceprezidentas ir inovacijų bei tendencijų tyrimų vadovas Klausas Dohrmannas.

Ataskaitos autoriai pabrėžia, kad dirbtinis intelektas jau atlieka svarbų vaidmenį pertvarkant logistikos sektorių. Algoritmai geba analizuoti eismą, oro sąlygas ir pristatymo prioritetus. Tai leidžia jiems sudaryti efektyvesnius maršrutus, o tai savo ruožtu pagreitina pristatymą ir padidina tikslumą.

Be to, dirbtinis intelektas leidžia prognozuoti produktų paklausą, optimizuoti atsargų lygį ir sumažinti perteklinių atsargų ar jų trūkumo riziką. Algoritmai užtikrina didesnį tiekimo grandinės skaidrumą, leidžia realiuoju laiku stebėti prekių srautą ir nustatyti galimas kliūtis.

Technologijos taip pat didina veiklos efektyvumą. Automatizavus logistikos procesus, pavyzdžiui, užsakymų surinkimą, įrangos būklės stebėjimą ir sandėlio operacijų priežiūrą, padidėja efektyvumas ir sumažėja sąnaudos.

Dirbtinis intelektas: etinės ir teisinės iššūkiai

Vis labiau vystantis dirbtiniam intelektui, viešajame diskurse vis dažniau kalbama apie jo etiką. Ataskaitoje taip pat aptariamos šio reiškinio etinės pasekmės. Autoriai pabrėžia, kad reikia atkreipti dėmesį į duomenų apsaugos, algoritmų patikimumo ir saugumo vientisumo bei skaidrumo užtikrinimo klausimus, ypač tiekimo grandinės procesuose ir naudojant DI platformas.

Tikimasi, kad per ateinančius penkerius metus logistikos sektoriui bus taikomos griežtesnės dirbtinio intelekto etikos taisyklės, todėl įmonės bus priverstos įdiegti etinę sistemą, kad užtikrintų sąžiningą ir atsakingą technologijų naudojimą.

Duomenų tvarkymo kontekste itin svarbūs tampa tokie duomenų apsaugos reglamentai kaip BDAR (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas). DHL nurodo, kad logistikos įmonės, tvarkydamos duomenis, privalo laikytis skaidrumo, teisėtumo ir sąžiningumo principų bei užtikrinti tinkamas klientų privatumo apsaugos priemones.

Technologijos logistikoje: efektyvumas ir saugumas

Logistikos transformacijai įtakos turės ne tik dirbtinis intelektas. Artimiausiais metais šio sektoriaus ateitį taip pat lems robotika, „blockchain“, dronai ir 3D spausdinimas.

Robotika vaidina vis svarbesnį vaidmenį automatizuojant logistikos procesus, pavyzdžiui, rūšiavimą ir padėklų tvarkymą. Robotai, ypač tie, kuriuose naudojami pažangūs regos algoritmai, gali automatizuoti pasikartojančias užduotis, padidinti našumą ir sumažinti priklausomybę nuo žmonių darbo. Naudojant vis sudėtingesnes robotizuotas sistemas logistikos srityje bus galima gerokai padidinti operacijų spartą ir sumažinti sąnaudas.

„Blockchain“ logistikoje daugiausia taikoma produktų stebėjimui kiekviename jų gyvavimo ciklo etape. Tai palengvina tiekimo grandinės valdymą ir užtikrina atitiktį tarptautinėms taisyklėms.

Ataskaitos autoriai taip pat pažymi, kad dronai vis dažniau naudojami logistikos srityje. Jų naudojimas sumažina pristatymo išlaidas, padidina saugumą ir pagreitina operacijas.

Be to, 3D spausdinimas tampa vis populiaresnis mažos ir vidutinės apimties gamyboje, todėl logistikos įmonės gali pagal poreikį kurti pritaikytas atsargines dalis.

Atsinaujinantys šaltiniai ir tvarus kuras

Tvarumo srityje ataskaitoje išskiriamos dvi pagrindinės tendencijos: atsinaujinančiųjų energijos šaltinių infrastruktūra ir tvarus kuras. Didelį potencialą turi technologija „Vehicle-to-grid“ (V2G), leidžianti įkrauti elektra varomas transporto priemones abiem kryptimis. Ši technologija yra labai svarbi valdant energijos paklausą ir tinklo stabilumą, ypač atsižvelgiant į didėjantį energijos poreikį, kurį lemia logistikos transporto priemonių parkų elektrifikavimas.

Ataskaitos autoriai pabrėžia, kad atsinaujinančiųjų energijos šaltinių paklausa ir transporto priemonių elektrifikavimo poreikis ir toliau augs.

Trans.Info informacija