Dėl bankinių iššūkių Lietuvos vežėjai imasi už galvų – vėluoja atlyginimai
Lietuvos transporto ir logistikos sektoriuje veikiančios įmonės skundžiasi apsunkėjusia bankų situacija. Pagrindinė problema kyla su atsiskaitymas tarp trečiųjų šalių, kadangi ties šiais mokėjimais pasitaiko atvejų, kai pinigai yra neužskaitomi, užlaikomi, o vėliau grąžinami, tačiau ne visada į transporto įmonės sąskaitą. Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „LINAVA“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas teigia, kad dėl šių bankinių smulkmenų įmonėms kyla rimtų bėdų.
„Atsiskaitymai tarp trečiųjų šalių yra labai apsunkėję. Būtent čia yra užlaikomi mokėjimai, neužskaitomi pinigai ar jie net grąžinami, tačiau nėra aišku – kur. Visai tai trunka savaitę, dvi, kartais net mėnesį“, – problemą pažymėjo Z. Buivydas.
Lietuvos bankų asociacijos teigimu ši problema kyla dėl adaptacinio laikotarpio, kurio dėka bendrovėms kylantys iššūkiai tampa sunkiai suvaldomi.
„Transporto ir logistikos verslai šiuo metu išgyvena adaptacijos prie pasikeitusių rinkos sąlygų laikotarpį. Suprantame, kad kai kurioms bendrovėms iššūkiai galėjo tapti sunkiau suvaldomi, padidinti rizikas. Tokiais atvejais svarbu bendrauti su savo kredito įstaiga ir drauge ieškoti būdų, kaip spręsti susidariusią situaciją“, – komentavo Lietuvos bankų asociacija.
Užsitęsiantis pinigų judėjimas kelia rimtus iššūkius
Dėl ilgai trunkančio pinigų judėjimo vežėjai susiduria su įvairiausiomis problemomis. Viena pagrindinių – gebėjimas laiku ir tinkamai sumokėti reikiamus mokesčius ar atlyginimus. To nepadarius – įmonės rizikuoja prarasti ne tik vairuotojus, bet ir darbuotojus.
„Kartais dėl kelių menkų smulkmenų viskas užtrunka labai ilgai. To pasėkoje įmonės negali apmokėti kuro išlaidų, transporto draudimo, sumokėti atlyginimų. Visa tai tik dėl to, kad pinigų judėjimas trunka be galo ilgai“, – akcentuoja „LINAVA“ generalinis sekretorius.
Lietuvos bankų asociacijos teigimu užtrunkantis pinigų judėjimas gali kilti dėl to, kad kredito įstaigos turi identifikuoti pinigų šaltinį, siekiant užkirstų kelią pinigų plovimui ar finansinių sukčių atakoms.
Kai mokėjimai yra susiję su trečiosiomis šalimis – tai trunka dar ilgiau, kadangi prie jau gausybės identifikavimo priemonių prisideda ir tarptautinių sankcijų laikymosi užtikrinimas.
„Visoje Europos Sąjungoje kredito įstaigos privalo klientų teirautis aktualios informacijos, kad galėtų identifikuoti įtartiną lėšų judėjimą sąskaitose ir užkirsti kelią ne tik pinigų plovimui, bet ir finansinių sukčių atakoms. Kai mokėjimai yra susiję su trečiosiomis šalimis, kredito įstaigos gali teirautis papildomų dokumentų siekdamos užtikrinti, kad mokėjimu nebus pažeistos tarptautinės sankcijos“, – pažymėjo Lietuvos bankų asociacija.
Siūloma išeitis, kaip išvengti problemų
Asociacijos „LINAVA“ generalinis sekretorius pažymėjo, kad neretai vežėjai nežino į ką kreiptis, kad sulauktų papildomos informacijos, ar ką daryti, kad būtų išvengta didesnių finansinių bėdų. Lietuvos bankų asociacija siūlo išeitį, kaip visą pinigų judėjimą galima būtų paspartinti. „Patariame iš anksto pasidomėti, kokių dokumentų gali prireikti, juos kredito įstaigoms pateikti nurodomais terminais, operatyviai atsakyti į papildomus klausimus, jei paslaugų teikėjui jų kiltų. Tiesa, kredito įstaigų praktika gali skirtis, todėl visais atvejais pirmiau reiktų bendrauti su savo banku ar kredito unija, kad būtų išvengta tolimesnių bėdų“, – akcentavo Lietuvos bankų asociacija.