Puikūs ES eksporto rezultatai – tai jau ketvirtas ketvirtis iš eilės, kai ES gali pasigirti teigiamu prekybos balansu
Europos Sąjunga, pandemijos metu ilgą laiką buvusi „po brūkšniu“, stipriai atstato savo eksporto verslą.
2024 m. antrąjį ketvirtį Europos Sąjungos prekybos balansas buvo 40,4 mlrd. Eur. Tai mažiau nei per pirmuosius tris šių metų mėnesius, kai ES balansas siekė net 55,3 mlrd. Eur. Nepaisant to, tai dar vienas ketvirtis, kai Bendrija eksportuoja daugiau nei importuoja.
Tiksliau, tai jau ketvirtas ketvirtis iš eilės, kai ES gali pasigirti teigiamu prekybos balansu. Anksčiau, nuo 2021 m. IV ketv. iki 2023 m. II ketv., ES turėjo užsienio prekybos deficitą.
2024 m. balandžio-birželio mėnesiais prekių importas iš ES nepriklausančių šalių per ketvirtį išaugo 3,4 proc. Eksportas augo daug kukliau – vos 0,7 proc. Pardavimų ne ES šalyse atveju, tai buvo trečias ketvirtis iš eilės, kai eksportas augo. Kita vertus, kalbant apie importą, antrasis ketvirtis buvo pirmasis augantis ketvirtis po šešių ketvirčių mažėjimo.
Importo didėjimas sutampa su pasaulinių laivų savininkų pranešimais, kad pirmąjį pusmetį padidėjo Europos (ir JAV) importuotojų paklausa, todėl išaugo krovinių kiekis maršrutais iš Azijos.
Didžiausią perteklių Sąjunga turėjo prekiaudama mašinomis ir transporto priemonėmis (56,9 mlrd. JAV dolerių perteklius), chemijos ir susijusiais produktais (59,3 mlrd. dolerių), maisto produktais ir gėrimais (13,9 mlrd. dolerių) ir kitomis pramonės prekėmis. Didžiausias deficitas buvo prekyboje energija (net 88 mlrd. dolerių) ir žaliavomis (63 mlrd. JAV dolerių).