Lietuvos autobusų parkus papildys dar beveik 300 naujų elektrinių autobusų

Lietuvos vežėjai aktyviai naudojasi Susisiekimo ministerijos sudarytomis finansinėmis skatinamosiomis priemonėmis senas taršias transporto priemones pakeisti aplinkai draugiškais elektriniais autobusais. Per kelerius artimiausius metus autobusų parkus 195-iais elektriniais autobusais atnaujins Klaipėdos, Šiaulių, Kretingos, Plungės, Biržų, Elektrėnų, Raseinių, Joniškio, Skuodo, Kazlų Rūdos, Pakruojo, Švenčionių ir Akmenės savivaldybėse paslaugas teikiantys keleivių vežėjai.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis pasirašė įsakymą dėl finansavimo skyrimo viešąsias keleivių vežimo paslaugas teikiantiems vežėjams įsigyti 195 elektrinius autobusus. Taip pat šių metų pradžioje Vilniaus, Kauno, Ukmergės, Vilkaviškio, Kaišiadorių ir Trakų rajonų savivaldybių vežėjams jau buvo skirtas finansavimas įsigyti 80 elektra varomų autobusų. Finansavimą gavę autobusų parkai šiuo metu jau pradeda pirkimų procedūras.

Iš viso per šiuos metus Lietuvos didžiųjų ir mažesnių savivaldybių vežimo paslaugas teikiančioms įmonėms jau skirtas 54,77 mln. eurų finansavimas, kuris užtikrins 275 ekologiškų autobusų įsigijimą. Kartu su įsigyjamais autobusais taip pat numatyta lėšų šių transporto priemonių įkrovimo infrastruktūrai įrengti.

„Susisiekimo sektoriaus dekarbonizacijoje kol kas stipriau pažengę didieji Lietuvos miestai. Vis dėlto tikimės, kad, esant rekordinėms investicijoms ir mūsų sudarytoms palankioms sąlygoms, prie transporto sektoriaus transformacijos daug noriau jungsis ir mažesnieji miestai. Neabejoju tuo, kad dar per šį dešimtmetį Lietuvos autobusų parkai pasikeis neatpažįstamai“, – sako susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė.

Pasak susisiekimo viceministrės, tiek didesnių, tiek mažesniųjų miestų autobusų parkų transformacijai didelį impulsą duos ir tai, kad nuo 2026 m. visos įsigyjamos viešojo transporto priemonės Lietuvoje turės būti varomos alternatyviaisiais degalais. Šiuo metu Lietuvoje registruota 8055 autobusų ir troleibusų, iš kurių alternatyviais degalais varomi tik 900.

54,77 mln. eurų finansavimas 275 elektriniams autobusams įsigyti šią savaitę buvo skirtas pagal 2022–2030 m. Susisiekimo ministerijos susisiekimo plėtros programos pažangos priemonės „Skatinti alternatyviųjų degalų naudojimą transporto sektoriuje“ veiklą iš pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“ finansuojamos Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ lėšų.

Iš šio plano lėšų dar 1,36 mln. eurų numatyta netrukus startuosiančiai priemonei, suteiksiančiai galimybę įmonėms, kurios gamina arba surenka elektrines transporto priemones, patobulinti savo gamybinius pajėgumus ir paskatinti visai netaršių M2 ir M3 klasės elektrinių transporto priemonių gamybą Lietuvoje.

BNS

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.