APVA pristatė finansavimo galimybes susisiekimo infrastruktūros ir transporto srityje
45-ojo Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „LINAVA“ kongreso metu Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Žaliosios transformacijos departamento vadovė Agnė Markauskienė pristatė finansavimo galimybes susisiekimo infrastruktūros ir transporto srityje.
APVA bendradarbiauja su Aplinkos, Susisiekimo, Žemės ūkio ir Energetikos ministerijomis, kad pasiūlytų geriausias sąlygas vystyti Lietuvos transporto ir logistikos sektorių.
Būtent APVA Žaliosios transformacijos departamentas administruoja transporto priemonių ir joms reikalingos infrastruktūros sukūrimo projektus, miestų ir priemiesčių viešojo transporto priemonių parko atnaujinimus, skatinant naudoti biometanu, elektra, suslėgtomis ar suskystintomis gamtinėmis dujomis varomą transportą.
Vyriausybei vis garsiau kalbant apie ekologijos ir tvarumo svarbą tai greičiausiai pajunta būtent Lietuvos logistikos ir transporto sektorius. Būtent Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos narės, iki 2030 m. turi užtikrinti, kad atsinaujinančioji energija transporto sektoriuje sudarytų ne mažiau kaip 14 procentų. Remiantis naujausiais duomenimis, Lietuvoje šis rodiklis dabar siekia kiek daugiau nei 6 procentus (6,1 proc.).
APVA Žaliosios transformacijos departamentas jau dabar skatina netaršiųjų transporto priemonių įsigijimą viešajame sektoriuje, viešai prieinamos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimus ir plėtrą bei viešai prieinamos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimą ir plėtrą privačia iniciatyva.
Finansavimas Lietuvos logistikos sektoriui
Greta to APVA Žaliosios transformacijos departamentas taip pat inicijuoja ir logistikos sektoriui svarbius tvarumo žingsnius. Būtent šis departamentas siekia įrengti viešai prieinamą įkrovimo infrastruktūrą sunkiajam elektriniam transportui, skatinti visai netaršių (varomų elektra arba vandeniliu) sunkiųjų (N3 klasės) transporto priemonių įsigijimą.
Lėšų visai netaršių sunkiųjų transporto priemonių įsigijimui gali gauti juridiniai asmenys, turintys teisę vykdyti ekonominę veiklą. Šio projekto įgyvendinimui yra numatyta 11,6 mln. eurų Klimato kaitos programos lėšų, tačiau svarbu paminėti, kad didžiausia galima projekto finansuojama dalis negali sudaryti daugiau kaip 30 proc. didelėms, 50 proc. vidutinėms ir 60 proc. mažoms įmonėms ir vienai visai transporto priemonei įsigyti finansuojama suma negali viršyti 50 tūkst. eurų.
Dotacijos vieno pareiškėjo vienam investiciniam projektui dydis negali viršyti 1 mln. eurų ir finansavimo intensyvumas nustatomas kaip procentinė finansavimo išraiška, skaičiuojama nuo bendros tinkamų finansuoti išlaidų sumos.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei visai netaršios transporto priemonės įsigyjamos lizingo būdu, visai netaršios transporto priemonės pareiškėjo nuosavybėn turi pereiti iki galutinio mokėjimo prašymo teikimo Agentūrai dienos, o detalesnės sąlygos apibrėžiamos finansavimo sutartyje.
Taip pat finansavimas neteikiamas transporto priemonėms, registruotoms ne Lietuvos Respublikos teritorijoje bei finansavimas už visai netaršią transporto priemonę, kurios identifikavimo numeris (VIN) yra tas pats, gali būti skiriamas tik vieną kartą.
Dalyvavimas projekte
Lietuvos logistikos ir transporto sektoriaus įmonės, kurios nori gauti finansavimą visai netaršių sunkiųjų transporto priemonių įsigijimui papildomą informaciją gali rasti apvis.apva.lt puslapyje.
Siekiant gauti finansavimą įmonė turės pateikti:
- Dokumentus, pagrindžiančius projekto biudžetą (tiekėjo komercinis pasiūlymas (mažiausiai 1) arba bent 1 nuoroda į rinkos kainas);
- Informaciją apie planuojamą ŠESD sumažinimą per projekto įgyvendinimo laikotarpį;
- Pareiškėjo smulkiojo ir vidutinio verslo statuso deklaracija;
- Pareiškėjo pastarųjų finansinių metų Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka patvirtintų metinės finansinės (konsoliduotosios, jeigu taikoma) atskaitomybės dokumentų kopijas (netaikoma pareiškėjui, kuris šias kopijas yra pateikęs Juridinių asmenų registrui);
- Projekto tinkamų finansuoti išlaidų dalis, kurios nepadengia projektui skiriamo finansavimo lėšos, ir netinkamos finansuoti projekto išlaidos turi būti finansuojamos iš pareiškėjo lėšų. Pareiškėjas turi numatyti ir suplanuoti savo indėlį.
- Pareiškėjas atsakingas, kad įsigyta transporto priemonė būtų įregistruota Valstybės įmonėje VĮ „Regitra“.
Projektui įgyvendinti yra skirtas 24 mėn. laikotarpis, tačiau agentūra jį gali pratęsti dar 12 mėn. (viso iki 36 mėn.). Taip pat pareiškėjai privalo paviešinti informaciją apie įgyvendintą projektą, užtikrinti, kad visi su projekto įgyvendinimu susiję pirkimai būtų vykdomi vadovaujantis pirkimų vykdymo ir vertinimo tvarka, visi su projekto įgyvendinimu susiję pirkimai būtų vykdomi vadovaujantis pirkimų vykdymo ir vertinimo tvarka bei po projekto finansavimo pabaigos 5 metus turi būti užtikrintas investicijų tęstinumas.
Kylant klausimams kviečiame susisiekti su APVA Susisiekimo infrastruktūros ir transporto projektų skyriaus atstovais:
Skyriaus vadovė Inga Dikčienė: inga.dikciene@apva.lt, +37065289011;
Skyriaus programų vadovas Nerijus Lesickas: nerijus.lesickas@apva.lt, +37064571337;