Migracijos departamentas perspėja dėl vežėjų piktnaudžiavimo nustatytomis migracijos procedūromis
Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava” informuoja, kad iš Migracijos departamento gavo oficialų kreipimąsi, kuriame pabrėžiama, jog Migracijos departamentas pastebėjo vežėjų piktnaudžiavimą nustatytomis migracijos procedūromis. Teigiama, jog pasitaiko atvejų, kai užsieniečių kvalifikacija yra tikrinama tik po to, kai užsieniečiai gauna leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje ir čia atvyksta. Užsieniečiams neatitikus vežėjų keliamų reikalavimų, darbo sutartys su jais nėra sudaromos. Migracijos departamentas informuoja vežėjus, kad jeigu vežėjai ir toliau piktnaudžiaus nustatytomis migracijos procedūromis – netikrins užsieniečio kvalifikacijos iki tarpininkavimo rašto pateikimo, neįdarbins kviečiamų užsieniečių, Migracijos departamentas po 2024 m. kovo 1 d. vežėjams pradės taikyti administracinę atsakomybę.
Migracijos departamentas informuoja, kad leidimas laikinai gyventi užsieniečiui išduodamas tik tuo atveju, jeigu užsienietis atitinka Lietuvos Respublikos įstatyme ,,Dėl užsieniečių teisinės padėties“ (toliau – Įstatymas) nustatytą leidimo laikinai gyventi išdavimo pagrindą ir leidimo laikinai gyventi išdavimo sąlygas bei nėra pagrindų, dėl kurių užsieniečiui leidimas laikinai gyventi gali būti neišduotas.
Įstatymo 40 str. 1 d. 4 p. nustatyta, kad leidimas laikinai gyventi išduodamas užsieniečiui,jeigu jis ketina dirbti Lietuvos Respublikoje pagal Įstatymo 44 str. nuostatas. Įstatymo 44 str. 1 d. 2 p. nustatyta, kad leidimas laikinai gyventi gali būti išduodamas užsieniečiui, kuris ketina dirbti Lietuvos Respublikoje, kai jis atitinka šias sąlygas:
a) pateikiamas darbdavio įsipareigojimas įdarbinti užsienietį pagal darbo sutartį netrumpesniam negu 6 mėnesių laikotarpiui. Jeigu užsienietis bus įdarbinamas pagal laikinojo darbo sutartį, pateikiamas laikinojo įdarbinimo įmonės, įrašytos į Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudaromą ir jos interneto svetainėje skelbiamą laikinojo įdarbinimo įmonių sąrašą, įsipareigojimas įdarbinti užsienietį pagal laikinojo darbo sutartį ne trumpesniam negu 6 mėnesių laikotarpiui ir nustatyti visą darbo laiko normą bei darbo Lietuvos Respublikoje metu mokėti užsieniečiui mėnesinį darbo užmokestį, ne mažesnį negu Lietuvos statistikos departamento paskutinis paskelbtas kalendorinių metų vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokesčio šalies ūkyje (įtraukiant ir individualių įmonių darbo užmokesčio duomenis) (toliau – paskutinis paskelbtas kalendorinių metų vidutinis mėnesinis BDU) dydis, o laikotarpiais tarp siuntimų – ne mažesnį negu Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga;
b) pateikiama darbdavio informacija apie užsieniečio turimą kvalifikaciją, susijusią suatliktinu darbu; arba apie užsieniečio turimą ne mažesnę negu vienerių metų darbo patirtį per pastaruosius 3 metus, susijusią su atliktinu darbu; arba apie numatomą užsieniečiui mokėti mėnesinį darbo užmokestį, ne mažesnį negu paskutinis paskelbtas kalendorinių metų vidutinis mėnesinis BDU dydis, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nurodytą atvejį. Užsieniečiui, kuris atvyksta dirbti pagal laikinojo darbo sutartį, taikomos šiame punkte nurodytos sąlygos dėl užsieniečio kvalifikacijos arba darbo patirties;
c) Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerijos (toliau –Užimtumo tarnyba) socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka priima sprendimą dėl užsieniečio darbo atitikties Lietuvos Respublikos darbo rinkos poreikiams, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nurodytus atvejus.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, Migracijos departamentas informuoja, kad Įstatymo nuostatos suponuoja, kad dar iki leidimo laikinai gyventi išdavimo darbdavys Migracijos departamentui pateikia informaciją, kad kviečiamas užsienietis turi kvalifikaciją ar vienerių metų darbo patirtį, susijusią su atliktinu darbu, t. y. darbdavys iki leidimo laikinai gyventi išdavimo turi įsitikinti, kad užsienietis tinkamas darbui.
Taigi vežėjų veiksmai, kai vairuotojų kvalifikacija yra tikrinama tik po leidimų laikinai gyventi
išdavimo, akivaizdžiai prieštarauja Įstatyme įtvirtintoms nuostatoms dėl užsieniečių įdarbinimo, t. y. vežėjai teikia melagingus duomenis Migracijos departamentui dėl leidimų laikinai gyventi išdavimo.
Atkreipiamas dėmesys į tai, kad Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso541 str. 1 d. yra nustatyta, kad melagingų duomenų pateikimas kviečiant užsienietį atvykti į Lietuvos Respubliką arba pagalba kitu neteisėtu būdu užsieniečiui gauti teisę būti ar gyventi Lietuvos Respublikoje patvirtinantį dokumentą užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki aštuonių šimtų penkiasdešimt eurų.
Oficialus Migracjos departamento kreipimasis – šioje nuorodoje.